Trocha historie

Autor: administrator <mf21(at)seznam.cz>, Téma: Frisbee, Vydáno dne: 10. 06. 2007Nikdo přesně neví, který člověk s kterým psem si spolu poprvé hráli s frisbee diskem. Ale první, kdo tento sport předvedl velkému publiku byl Alex Stein z Ohia. Alex Stein byl v té době student, jehož velkou zálibou byl sport frisbee.

Alex byl nadšený hráč frisbee a cvičil každou volnou minutu se svými přáteli v parku. V létě roku 1971 dostal malého psího kamaráda, plemene vipet. Jeho jméno bylo Ashley Whippet. Ashley denně při prochazkách v parku pozoroval létající disk a jednoho dne najednou sám za letícím diskem vyběhl. Alex a jeho přátele pozorovali, jak zrychloval tempo až disk stále rychleji doháněl a ve správný okamžik disk ještě ve vzduchu chytil. Všichni diváci nadšeně aplaudovali. Alex & Ashley trénovali denně v každou volnou chvíli s větším nadšením a zlepšovali se den ode dne. Zvládali stále více triků a přicházeli na nové hazecí techniky.

Alex poznal mimořádné nadání svého psa a byl přesvědčen, že má před sebou velkou kariéru. Zkusil štěstí v Clevelandu v Kalifornii, v zemi neomezených šancí. V Hollywoodu ale Alex zjistil, že navzdory mnoha telefonátům nikdo nemá o jeho vipeta zájem. Ale Alex nerezignoval - byl absolutně přesvědčen, že jeho pes Ashley by spoustu lidí nadchl svými skvělými skoky. Podle mnoha pochval a také několika nadšených přátel uvažoval Alex, jak nejlépe může představit psí sport frisbee celé zemi anebo ještě lépe s ním seznámit celý svět.

Nakonec se rozhodl vystoupit s Ashley na obrovském baseballovém stadionu týmu Dodgers v Los Angeles. Večer 5. srpna 1974 tu proti sobě hráli tými Dodgers a Reds. Tento baseballový zápas byl vysílán v národní televizi. Byl tu jediný problém - zákaz vstupu psů na stadion, ale Alex zákaz obešel jednoduše - svého psího přítele přívázal na vodítko a propašoval ho mezi davy lidi. Krátce před začátkem nového odpalování míče, překonali Alex & Ashley plot a začli hned se svým neuvěřitelným frisbee vystoupením. Publikum bylo skvělými skoky Ashley doslova bičováno k potlesku. Televizní reportér komentoval divákům a hlasatel radia líčil poslučům co se na hřišti odehrává.

Po dlouhých osmi minutách byl Alex zatčen bezpečnostní ochrankou přímo na hřišti. Ale Ashley se ztratil směrem k parkovišti.
Nahodu byl na tomto utkání přítomen Irv Landers - tehdejší ředitel mezinárodní asociace frisbee, který viděl jak ukázku psího frisbee tak následující zatčení. Irv Landers složil za Alexe kauci a postaral se o propuštění z vězení. V následující dny hledali oba společně straceného Ashleye. Po třech dnech se konečně přihlásila rodina z Long Beach, která uslyšela výzvu z radia. Našli psa po hře na parkovišti a vzali ho sebou domů.

Alex svojí exhibicí dosáhl začátku éry nového psího sportu, který od té doby to už nikdo nezastavil. Následovali TV-vystoupení, rozhovory pro radio a pro Ashley dokonce portrét osobnosti jako první „nelidská“ bytost v „people-magazinu“, dostal také vlastní kreditní kartu, stal se maskotem družstva kopané v L.A. A jako trojnásobný mistr světa frisbee se dostal do „psí síně“ slávy.